Slunečnice jsou květiny velice oblíbené a krásné. Rostou na velkých plochách polí, jako zemědělské produkty, ale také na našich zahradách, zahrádkách, terasách i balkonech. Protože jsou nenáročné na pěstování, umožňují oživit https://mobil.idnes.cz/samsung-vybity-nezapne-se-dcd-/mob_tech.aspx%3Fc%3DA171228_140537_mob_tech_oma domov i úplným zahradnickým začátečníkům! Pak třeba pro svá oblíbená slunečnicová semínka neloupaná https://www.nakliceno.cz/slunecnicova-seminka/ zajdeme nejen do specializovaných obchodů, ale i na vlastní zahrádku!
Jak se pěstují
I když je slunečnice výraznou a dekorativní „královnou zahrady“, je docela skromná. Moc naší pozornosti ani nevyžaduje. Musíme jí samozřejmě vybrat slunné stanoviště. Vždyť se potřebuje celý den otáčet za sluncem. Semena se sází v dubnu a květnu. Nejlepší je místo s hlinitopísčitou půdou. Když je v ní dost živin, přihnojování rostlinky nepotřebují. Při výsadbě na záhon by měla být semena od sebe alespoň 20 centimetrů. Na dostatek prostoru myslíme i v případě, že se rozhodneme slunečnici pěstovat v nádobě. Vybrat se musí nádoba dostatečně velká. Pak stačí jen pravidelně zalévat. Rostlinky rychle vyrostou a promění se na květiny „obryně“. Dosahují výšky až 2,5 metru. Aby se nepolámaly při větrném počasí nebo nezlomily vlastní váhou, vybavují se vhodnou oporou. Nebo se pěstují přímo u plotu, který hezky ozdobí po celé léto! Kvetou od července až do října. Moc hezky vypadají slunečnice také doma ve váze. Kytice z nich jsou nádherné! Zralá semena můžeme sklidit a použít v kuchyni. Ovšem můžeme je také nechat na rostlině pro ptáčky.
Co léčí
Další možností, jak slunečnice vhodně využít, je léčba různých neduhů. Hojí dobře rány, proto se používala již v minulosti k zevnímu ošetření válečných zranění. Čaje a tinktury zase snižují horečku, pomáhají na problémy s trávením a při léčbě některých onemocnění jater. Z celých květů se připravuje například i mazání na revma. Tradiční je výroba oleje ze slunečnicových semínek. Má vysoký obsah nenasycených mastných kyselin (hlavně kyseliny olejové a linolenové). Tento olej je též dobrým základem pro přípravu velkého množství různých krémů, mastí a bylinkových olejíčků.