Pod pojmem obalový materiál si lze představit především tenké polyetylenové fólie. Je to materiál zdravotně nezávadný a hlavně dobře dostupný a levný.
Fixační fólie
Můžete se s ní setkat v obchodní síti i pod názvem „strečová“ nebo „stretch“ fólie. Je to velmi tenká vrstva polyetylenu, navinutá na roli v různých šířkách a tloušťkách. Zdánlivě je tento materiál natolik křehký a tenoučký, že lidé, kteří se s ním setkávají poprvé, jeho vlastnostem příliš nedůvěřují, ovšem osobní zkušenost váš názor na věc ihned změní.
Stretch fólie má obrovský rozsah využitelnosti počínaje balením drobností a konče zabezpečením (fixací) přepravních balíků nakládaných na paletách. Vykazuje značnou pevnost v tahu, ačkoli je dostatečně pružná.
Pružnost je tím hlavním důvodem, proč si získala takovou oblibu, snadno se s ní pracuje, jednoduše pomocí role ovíjíte např. nábytek, domácí spotřebiče (pračku a chladničku) před stěhováním, takto lze efektivně zabezpečit sklo, porcelán, keramiku, plasty, kovy i dřevo před odřením, poškrábáním a dalšími jevy vlivem hrubého zacházení. Je tedy nepostradatelným pomocníkem např. při stěhování a nakládání věcí na korbu stěhovacího vozu, anebo při odesílání zásilek přepravními službami, které mívají neobvyklý tvar a nejsou příliš skladné, např. židle.
Bublinková fólie
V souvislosti s pružnou fólií jsme se zmínili o stěhování a logistice a právě zde zaujímá čelní místo ve spotřebě balicího i výplňového materiálu bublinková fólie. Je to notoricky známá pomůcka, s níž si poradíme v každé situaci. Stačí trocha zručnosti a do kartonových krabic zabalíte i to nejkřehčí zboží či předměty v domácnosti. V dnešní době, kdy mnoho e-shopů odesílá zákazníkům na dlouhé vzdálenosti i trvanlivé potraviny ve skle, např. kompoty, džemy, nakládanou zeleninu, čímž omezíte kontakt s davy lidí v obchodech, je to i pomocník proti šíření koronavirové nákazy.