Asi není nikoho, kdo by nechtěl bydlet ve vlastním, ať už domě nebo bytě. A není divu, koneckonců to má spoustu výhod. Především je to fakt, že nemusíte nikomu platit za to, že danou nemovitost můžete využívat. Také tam můžete udělat jakékoliv změny, jaké se vám líbí. A zapomenout samozřejmě nemůžeme ani na fakt, že se nemusíte bát, zda vám majitel prodlouží smlouvu.
Bohužel je také pravdou, že ceny nemovitostí jsou vysoké. Je to sice pochopitelné, koneckonců se jedná o velmi žádanou, avšak zároveň omezenou komoditu. Navíc ani stavba a údržba nejsou nejlevnější, a to vše bude v oné částce započítáno.
To však nemění nic na tom, že se tím stávají pro většinu lidí nedostupnými. Naštěstí i pro ně zde existuje řešení. Tím je hypotéka, tedy účelová půjčka, určená ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti.
Je jí mnoho typů, z nichž dlouhodobě nejoblíbenějším je hypotéka bez dokládání příjmů. Ta funguje tak, že pro schválení žádosti není nutné doložit, jaký je váš čistý měsíční příjem. To ji samozřejmě činí dostupnou pro mnohem širší masu lidí. Mnoho z nich si však neuvědomuje rizika, která sebou tento typ financování bydlení přináší. Jaká to jsou?
V první řadě je jen na nás, abychom zvážili, zda budeme mít dost peněz na měsíční splátky. A to nejen v dobrých měsících, ale i v případě mimořádných událostí, jako jsou například Vánoce, ztráta zaměstnání či dlouhodobá nemoc. U tohoto typu totiž obvykle není součástí pojištění proti ztrátě zaměstnání.
Avšak i firmy si musí dát pozor, neboť je zde pravděpodobnější, že dlužníci nebudou platit. Musí tedy implementovat takové systémy, které minimalizují takto vzniklé škody a nastavit podmínky tak, aby peníze bylo možné z těchto lidí právní cestou získat.
Je tedy vidět, že se nejedná o jednoduchou záležitost. Proto, pokud o hypotéku stojíte, vždy se pečlivě rozmyslete, ať nakonec nelitujete.