Milovníci historie a zvláště pak období raného středověku, vám potvrdí, že země Česká měla několik významných královských a městských sídel, jejichž sláva je dnes tak trochu v ústraní přelidněných velkoměst. K těm nejvýznamnějším celkům patřil trojúhelník Slaný – Louny – Žatec a také královské město Loket. Louny, Žatec a Loket mají ještě jeden společný znak – všechna tato sídelní středověká centra byla vybudována na řece Ohři.
Ohře je jedna z nejkrásnějších českých řek, pramení v Německu, asi 30 km od našich západních hranic, a většina jejího toku je soustředěna na našem území, aby pak svou pouť zakončila u Litoměřic, kde se vlévá do Labe. Ohře je také lákadlem pro vodáky a Loket se nachází právě v místech, která se řadí k nejzajímavějším – většinou se splouvá úsek ze Sokolova přes Karlovy Vary až do Klášterce nad Ohří, kde klín mezi Slavkovským lesem a Krušnými horami vytváří překrásné úseky peřejí.
Královské město s kamenným hradem opět vzkvétá
Za socialismu byl na Loket upřený pohled pouze směrem k hradnímu objektu, ten patřil sice k navštěvovaným hradům, ale tak trochu v zákrytu slávy jihočeských hradů a zámků. Dnes se však pozornost veřejnosti upíná i k městské památkové rezervaci – fasády měšťanských domů oblékly nový kabát, rekonstrukce příjezdových komunikací, městských hradeb, morového sloupu, kašny a dalších částí města jej pozvolna, od poloviny 90. let začala proměňovat v atraktivní turistický cíl. Můžeme si tu připomenout slavná období českých dějin i některé významné postavy kulturního života, jako např. Johanna Wolfganga Goethe.
Ubytování Loket nad Ohří přímo v centru města znamená prožít tu atmosféru, jaká tu panovala před staletími. Budete se tu sice potkávat s turisty, cyklisty, vodáky a milovníky historických pamětihodností, ale na skalnaté ostrožně, vysoko nad řekou, tu najdete klid a pohodu. Plně si ji uvědomíte hlavně tehdy, až se vydáte za brány města k Revoluční ulici, odkud z několika vyhlídkových bodů spatříte v celé své kráse tento skvost, obklopený hlubokými hvozdy Slavkovského lesa.