Vodní elektrárnu Lipno I. spravuje firma ČEZ. V současné době se tu výroba elektřiny podrobila významné modernizaci, která dosáhla až do výše 200 milionů korun. Bohužel byla rekonstrukce nezbytná, neboť Lipno slouží k výrobě elektřiny již mnoho desítek let, poprvé byla uvedena do provozu na přelomu 50. a 60. let minulého století. V roce 2018 by mělo dojít k výměně klapek výpusti, kterou dobře znají vodáci v rámci závodů kajaků na Čertových proudech. A korunu hráze čeká také nový asfaltový povrch.
Turbíny umístěné 160 metrů hluboko
Nejvýznamnější změnu však elektrárna prodělala v podobě nově instalovaných vodních turbín. Původní zařízení pocházelo z roku 1959, jeho celkový výkon byl 600 MW a jednalo se o dvě turbíny ve strojovně, která se nachází v hloubce 160 metrů pod zemským povrchem. Úctyhodné, že? První nová turbína TG2 se měnila v letech 2012 – 2014 a dva roky také trvala instalace druhé turbíny TG1, která se poprvé rozjela na konci roku 2017. Výměna obou turbín vyžadovala dodržet náročný technologický postup a práce byla navíc ztížena obtížnou dostupností hluboko pod povrchem země.
O biologicky odbouratelný materiál poroste poptávka
Turbíny jsou nyní vybaveny novými ložisky, oběžnými koly, rozvaděči a nepohyblivou částí, tedy statorem generátoru. Změna se dotkla i nového rozvodu hydrauliky, který by měl ušetřit několik tisíc litrů syntetického oleje ročně, čímž se významně sníží riziko úniku tlakové kapaliny. Ta představovala v minulosti vážný problém pro životní prostředí.
Povodí Vltavy řešilo rekonstrukci obou turbín jako svou vůbec první záležitost takového rozsahu, turbína má obrovský spád 160 metrů a otočí se 360 x za minutu, přitom se její životnost odhaduje na dalších minimálně 30 let.
Kromě turbín dojde i na opravu obou přelivů se dvěma ocelovými klapkami. Ty musí být nahrazeny vodotěsnými vraty, aby se zabránilo korozi v tělese hráze. Nejedná se přitom o obyčejná plechová vrata za pár stovek korun, investice do výměny přelivových polí vychází na dva miliony korun.